-Juutalaisten kokoaminen ja paluu
Valitettavasti Israelin juhliessa uudelleen syntymäänsä muslimiasukkaamme ja -naapurimme kutsuvat tätä päivää ”katastrofiksi”. Mutta kansan uudelleen syntymä on todiste siitä, että Raamattu on totta ja siitä, että Jumalan lupaukset ovat ikuisia.
Lopultakin kaikki, mitä Jumala Israelille tekee, tulee Jumalan kunniaksi.
Hesekiel 37: 21-22
”Niin puhu heille: Näin sanoo Herra, Herra: Katso, minä otan israelilaiset pois pakanakansojen keskuudesta, minne vain he ovat kulkeutuneet, kokoan heidät joka taholta ja tuon heidät omaan maahansa. Minä teen heidät yhdeksi kansaksi siinä maassa, Israelin vuorilla, ja yksi kuningas on oleva kuninkaana heillä kaikilla. Eivätkä he enää ole kahtena kansana eivätkä enää jakaantuneina kahdeksi valtakunnaksi.”
Aivan kuten Jumala oli varoittanut Salomoa (1. Kuningasten kirja 11:11), hänen kuolemansa jälkeen kuningaskunta jakaantui (1. Kuningasten kirja 12). Hänen poikansa Rehobeam hallitsi eteläistä Juudan heimoa ja Jerobeam hallitsi yhtätoista heimoa pohjoisessa.
Jotkut kristityt tulkitsevat tämän lukukappaleen viittaavan juutalaisiin (Juuda) ja pakanoihin (Efraim) mutta missään Kirjoituksissa ei ole painavaa todistetta siitä, että ”Efraim” viittaisi pakanoihin. Jumalalla on aina ainutlaatuinen suhde juutalaisiin.
PROFETOI JA JULISTA SITÄ, ETTÄ JUUTALAISET PALAAVAT ISRAELIIN USKOSSA JA YKSEYDESSÄ.
